Ви не авторизовані
ОЛЕНКА ҐЕРДАН-ЗАКЛИНСЬКА

Сторінок:
Формат:
Автор:
Ціна (без вартості доставки): 
70,00
(ГРН)

Книга присвячена життю і творчості визначної української танцівниці, хореографа, публіциста, поетеси, художниці Оленки Ґердан-Заклинської (1916 – 1999). Уродженка селища Жаб’є (тепер – Верховина Івано-Франківської обл.) вона вже з дитячих років захопилася танцем, спершу в його традиційних (народних) проявах, пізніше – в реформаторських концепціях хореографії Василя Авраменка, Еміля Жак-Далькроза, а також в руслі естетики та виконавської філософії визначних танцівниць першої половини XX ст. Ісідори Дункан, Мері Віґман, Розалії Хлядек. Спеціалізовану освіту отримала в Празі, Львові та Відні. Першим великим її успіхом була перемога в номінації сольних танців на престижному Міжнародному фестивалі мистецького танцю в Брюсселі (1939). Після Другої світової війни проживала і працювала в Канаді (Торонто) та США (Нью-Йорк), де мала свої школи модерного танку при Українських музичних інститутах. Упродовж 1950-х – першої половини 1960-х рр. створила велику кількість авторських танцювальних «креацій», які виконувала безпосередньо на багатьох сценах Канади і США (найвідомішими з них були танкові креації «Дрібушка», «Шумка», «Колискова», «Думка-коломийка», «Римський фонтан», «Спомини з гір», «Плач Ярославни», «Княжі гагілки», «Стратосферний танець», «Циганське кохання» та інші). Залишила вагомий слід в історії українського та світового танцювального мистецтва (так званого «виразового танку») періоду пізнього модернізму.

В статусі хореографа підготувала велику кількість своїх учениць в середовищі юнацтва і молоді. Створені нею колективи з програмами «Гагілок», «В’язанок гагілок-веснянок» виступали під час великих турне містами Канади і США. Крім виконавства та хореографії Оленка Ґердан-Заклинська опублікувала цілий ряд статей з різних питань модерного танцю та мистецької освіти, нарисів про діячів українського театру, а також книгу авторської поезії «Ритми полонин» (Нью-Йорк, 1964). Закінчивши мистецьку студію Л.Р. Кузьми в Нью-Йорку займалася малярською і графічною творчістю, брала участь у виставках під егідою Об’єднання Мистців Українців Америки. Відійшла у Вічність 23 січня 1999 р. на 83 році життя, а похована на кладовищі американського міста Редінг, штат Пенсильванія (Reading, Pennsylvania). Залишила за собою велику творчу спадщину, сильну тугу за рідною Україною і справжню естетичну загадку.

Книга містить розширений монографічний нарис про мисткиню, добірку її статей про філософію танцю, хореографію, про визначних майстрів сцени, а також вибране з поетичної та малярської творчості. У додатку друкуються найбільш значимі публікації сучасників про тріумфальну славу Оленки Ґердан-Заклинської, про специфіку її творчого феномену. Для хореографів, істориків музичного, образотворчого мистецтва, культурологів, шанувальників української мистецької культури. Може використовуватись як посібник для педагогів і студентів профільних мистецьких закладів.

 

книг